Aktualne wystawy stałe

             NA TEJ STRONIE POZNASZ NASZE WYSTAWY STAŁE. ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ, JAKIE AKTUALNIE PROPONUJEMY EKSPOZYCJE CZASOWE, KLIKNIJ tutaj

 

Po wejściu do Muzeum zostajemy poinformowani przez pracowników o kolejności zwiedzania. Następnie udajemy się piętro. Po zakupie biletu w kasie  przystępujemy do zwiedzania stałej ekspozycji, na której prezentowane są wybrane aspekty z historii Ustronia, podziwiamy także dawne widoki naszej miejscowości oraz poznajemy sylwetki  zasłużonych ludzi. Duże zainteresowanie wzbudza makieta starej zagrody chłopskiej, wykonana przez Bronisława i Wojtka Żmijewskich z Ustronia. Po drodze podziwiamy zabytkowe herby Komory Cieszyńskiej oraz arcyksięcia Albrechta Kazimierza, założyciela ustrońskiego przemysłu. Uwagę zwracają też żeliwne tablice własnościowe, umieszczane dawniej na budynkach należących do Komory Cieszyńskiej, jednostki administracyjnej zarządzającej dobrami Habsburgów w Księstwie Cieszyńskim.

 Następnie zapoznajemy się z krótką historią ustrońskiego uzdrowiska. Dowiadujemy się, jak przebiegały słynne ustrońskie kąpiele żużlowe, które popularyzowały Ustroń już na początku XIX w.  oraz o 100 lat młodsze kąpiele borowinowe, z których korzystano w Zakładzie Kąpielowym zwanym „Moorbadem”. Tutaj poznajemy też wyposażenie dawnych łazienek.

Na piętrze znajduje się wystawa poświęcona ustrońskiemu hutnictwu, odlewnictwu i kuźnictwu, których dzieje opisane są szerzej w tej zakładce. Tu obejrzymy dokumenty, fotografie  oraz wiele ciekawych wyrobów, wykonanych w naszych zakładach metalurgicznych w XIX i XX w. Najnowszymi eksponatami są odkuwki do samochodów Fiat i Polonez. Uwagę zwracają interesujące modele młotów i pras skonstruowane ongiś przez uczniów Technikum Mechaniczno – Kuźniczego, kształcącego kadry dla miejscowego przemysłu. Tutaj prezentujemy zainteresowanym krótki film o dziejach ustrońskiego przemysłu.

Po obejrzeniu wystaw na piętrze schodzimy na parter. Tutaj czekają na nas dwie sale wystaw czasowych, w których prezentujemy w ciągu roku kilkanaście różnorodnych ekspozycji. Informacje o tym, co można u nas zobaczyć w danym okresie czasu znajdziesz tutaj.

Powróćmy do wystaw stałych na parterze. Wielkim hitem naszego Muzeum jest wystawa etnograficzna, na której prezentujemy przepiękne stroje ludowe, noszone w Ustroniu. Więcej wiadomości o stroju cieszyńskim, noszonym w Ustroniu  uzyskasz w tym miejscu. Tutaj obejrzeć można także małe dzieła sztuki – finezyjne hafty i koronki, które wykonywały ustronianki od początku XIX w. do lat 30. XX w. To u nas dominowała cienka jak pajęczyna, zjawiskowa koronka klockowa, wykwintna koronka igłowa haftowana na siatce oraz bajeczne hafty Richelieu, które zdobiły między innymi kabotki w stroju cieszyńskim. Nasze Muzeum posiada największą na Śląsku Cieszyńskim kolekcję ręcznie  zdobionej dawnej bielizny, często prezentowanej na różnorodnych ekspozycjach. Więcej o tradycyjnych ustrońskich haftach i koronkach przeczytasz tutaj. W dalszej części wystawy poznajemy życie codzienne w dawnym Ustroniu, czyli szereg ciekawych eksponatów związanych z kąpielą oraz higieną, unikatowe pralki i sprzęty służące do prania i prasowania oraz urokliwy kącik kuchenny, urzekający urodą dawnych naczyń i przedmiotów niezbędnych podczas przygotowania i podawania żywności. Tu najwyraźniej widać jak bogatą spuściznę pozostawili nam nasi przodkowie, a większość zwiedzających zatrzymuje się tutaj na dłużej…

 

Nasze Muzeum szczególnie upodobały sobie dzieci, które często do nas wracają. A to za sprawą uroczej wystawy stałej „W kręgu dzieciństwa”, prezentującej dawne zabawki, gry, książeczki, przybory szkolne, ubranka… Tylko u nas najmłodsi zwiedzający mogą bawić się drewnianymi zabawkami, a ich dziadkowie (a często także rodzice) z nostalgią wspominają czasy dzieciństwa.

Interesującą atrakcją jest także największe płótno na Podbeskidziu (9x2m) – obraz „Wesele”, przedstawiające uroczystość zaślubin w Trójwsi  Beskidzkiej, które wyszło spod pędzla Ludwika Konarzewskiego w 1975 r.

wesele

 

Warto jeszcze rzucić okiem na rękodzieło miejscowych artystów, które stanowi ciekawą i unikatową pamiątkę z Ustronia. Oferujemy nie tylko wyroby wykonane szydełkiem – serwetki, kurki (słynne ustrońskie „latopierze”), biżuterię, kompozycje florystyczne, ale także sezonowo ozdoby bożonarodzeniowe  i wielkanocne. Można u nas znaleźć ponadto wyroby ceramiczne, podkowy „na szczęście” oraz rzeźbę ludową.

Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Muzeum Ustrońskiego jest skansen rolniczo – przemysłowy. Przy wejściu do niego obowiązuje bilet zakupiony w celu zwiedzenia całego Muzeum. Zobaczymy tutaj atrakcyjną wystawę dawnych sprzętów rolniczych „Od orki do dożynek, czyli jak ustrońscy gazdowie pracowali na chleb”. Obejrzeć można także rekonstrukcję kuźni wiejskiej, w której okazjonalnie odbywają się pokazy sztuki kowalskiej (np. podczas Industriady – Święta Szlaku Zabytków Techniki). Wrażenie robią również krzyże cmentarne, wykonane w XIX w. w ustrońskiej odlewni „Elżbieta” oraz młoty sprężynowe i unikatowy młot napędzany ongiś siłą wody. Warto zwrócić uwagę na nowo pozyskany eksponat – trak do cięcia drewna, wykonany w Arcyksiążęcym Zakładzie Budowy Maszyn w Ustroniu w 1903 r. oraz pięknie odnowioną lokomotywę wraz z wagonem z kolejki wąskotorowej pochodzącej z Cegielni w Nierodzimiu. Przed skansenem ogromne wrażenie robią monumentalne zabytkowe młoty i prasy z ustrońskiej Kuźni. W pobliżu możemy podziwiać także „wilka”  – niewytop z wielkiego pieca hutniczego. A to tylko niektóre eksponaty, ponieważ skansen z miesiąca na miesiąc się rozszerza. Poznaj nasz skansen dokładniej tutaj.

Muzeum Ustrońskie stale rozwija się i zmienia na lepsze, a ciekawe wystawy oraz eksponaty przyciągają wielu zwiedzających, także tych, którzy wracają do nas podczas każdego pobytu w Ustroniu. Serdecznie zapraszamy:)


Highslide for Wordpress Plugin