Lekcje muzealne

Wielką popularnością wśród szkół i przedszkoli cieszą się lekcje muzealne, organizowane w naszej instytucji, na które serdecznie zapraszamyJ Celem lekcji muzealnych jest zapewnienie dzieciom i młodzieży możliwości obcowania z reliktami przeszłości, co jest dobrym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej nabytej w szkole. Większość zajęć ilustrowanych jest prezentacjami multimedialnymi, poszerzającymi horyzonty młodych odbiorców. Tylko u nas dzieci mogą własnoręcznie sprawdzić, jak mozolną pracą było ubijanie masła, krymplowani wełny czy pranie na tarce. Dla bardziej ambitnych co roku przed Bożym Narodzeniem organizujemy warsztaty podczas których poznajemy ustrońskie tradycje świąteczne, a uczniowie sami przygotowują drobne ciasteczka „bez pieczenia”, tak popularne na Śląsku Cieszyńskim. Do nas także uczniowie wraz z nauczycielami przychodzą na zajęcia przygotowujące do Konkursu Gwarowego, organizowanego co roku w SP 3 w Polanie, a Towarzystwo Miłośników Ustronia chętnie odwiedza poszerzając wiedzę gimnazjalistów przez Konkursem Wiedzy o Ustroniu. Poniżej podajemy najpopularniejsze u nas tematy lekcji muzealnych. Ponadto realizujemy tematy, podane w zakładce „Filmy regionalne” poszerzając projekcje filmów o interaktywne zajęcia dydaktyczne. Jesteśmy także otwarci na wszelkie nowe propozycje.

BARDZO WAŻNE INFORMACJE: KONIECZNIE PROSIMY O TELEFONICZNE LUB MAILOWE UZGADNIANIE TERMINÓW LEKCJI MUZEALNYCH, A TAKŻE ICH TEMATÓW ORAZ CZASU TRWANIA. (NR TEL. DO NASZEGO MUZEUM 33 8542996, E-MAIL muzeumustronskie@op.pl). WSTĘP DO MUZEUM DLA USTROŃSKICH SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI JEST BEZPŁATNY. DLA PLACÓWEK EDUKACYJNYCH SPOZA USTRONIA CENA LEKCJI MUZEALNEJ WYNOSI 40 ZŁ + KOSZT BILETÓW DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH 3 ZŁ/OSOBA. 

Przykładowe tematy lekcji muzealnych w Muzeum Ustrońskim:

„W kręgu dzieciństwa” –  wystawa dawnych zabawek i gier ze zbiorów Muzeum z prezentacją multimedialną  (dla przedszkoli i klas 1-3, 1 godz. lekcyjna).
„Ustroń dawnej i dziś – zmiany w wizerunku Ustronia na przestrzeni ostatniego stulecia” – nowy temat lekcji muzealnych z prezentacją multimedialną (dla klas 4-6 i gimnazjów, 2 godz. lekcyjne).
„Kapliczki i krzyże przydrożne w Ustroniu, kamienne ołtarze na Śląsku Cieszyńskim” – nowy temat lekcji muzealnych z ciekawym filmem (dla szkół podstawowych i gimnazjów, 1 godz. lekcyjna).
„Zwyczaje wielkanocne w Ustroniu i na Śląsku Cieszyńskim” – ciekawa lekcja z filmem o zwyczajach oraz wykonywaniu ozdób świątecznych przez twórczynie ludowe z Ustronia i okolic. Pokaz ciekawych eksponatów związanych ze świętami wielkanocnymi ( dla przedszkoli i szkół podstawowych, 1 lub 2 godz. lekcyjne).
„Życie codzienne w dawnym Ustroniu – jak się mieszkało, ubierało, myło, prało i prasowało” – lekcje muzealne dla szkół i przedszkoli (1 godz. lekcyjna lub z prezentacją multimedialną 2 godz.).
„Odmiany stroju ludowego w Ustroniu i na Śląsku Cieszyńskim” – lekcja muzealna z pokazem eksponatów oraz prezentacją multimedialną lub filmem (dla klas 4-6 i gimnazjów, 1 lub 2 godz. lekcyjne).
„Początki uzdrowiska w Ustroniu na podstawie opracowań i wspomnień Jana Wantuły, Jana Szczepańskiego i Józefa Pilcha” – nowy temat, lekcja wraz z filmem dokumentalnym, przedstawiająca dzieje ustrońskiego uzdrowiska, widzianego oczyma trzech wybitnych ustrońskich ludzi książki (dla klas 4-6 oraz gimnazjów, 1 godz. lekcyjna).
„Pięć ośrodków hutniczych w Ustroniu” – ciekawy film przybliżający najdawniejsze dzieje miejscowego przemysłu wraz z wraz z wystawą tematyczna (dla klas 4-6 i gimnazjów, 1 godz. lekcyjna).
„Rozstrzelani 9 listopada 1944 r.” – lekcja muzealna z prezentacją multimedialną przybliżająca tragiczne wydarzenia z 1944 r., wzbogacona o fragmenty filmów archiwalnych, na których utrwalono wspomnienia członków rodzin poległych (dla gimnazjów, 1 godz. lekcyjna).
„Jan Szczepański – inicjatywy ustrońskie” – lekcja muzealna z towarzyszącą jej prezentacją multimedialną i ekspozycją pamiątek, przybliżającą dorobek życiowy światowej sławy socjologa – prof. Jana Szczepańskiego (dla gimnazjów, 1 godz. lekcyjna).

 

 


Highslide for Wordpress Plugin