Industriada 2019 w Ustroniu

W ubiegłą sobotę, 8 czerwca, zarówno w naszym Muzeum, jak i na całym Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego miała miejsce 10. – jubileuszowa Industriada. Z okazji okrągłej rocznicy odbywała się ona pod znakiem Indu-Balu, a kolejne punkty programu nawiązywały do tego motywu przewodniego. Muzeum Ustrońskie wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Kuźni Ustroń dziękuje Wydziałowi Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki za sfinansowanie wycieczek Ciuchcią, firmie STX Hurt – Detal z Cieszyna za ufundowanie nagród dla dzieci i młodzieży, Gazecie Ustrońskiej za patronat medialny, państwu Urszuli i Bronisławowi Miechom za piękne zdjęcia wykonane dronem oraz wszystkim osobom, które wzięły udział w naszym święcie.

Wycieczki Ustrońską Ciuchcią pilotowała Bożena Kubień – prezes Towarzystwa Miłośników Ustronia, a ich trasa wiodła szlakiem dawnych ustrońskich bali i rozrywek. Sympatyczny zielony wehikuł prowadził Zbyszek Popek. Z atrakcji skorzystało ok. 400 osób. Przed budynkiem Muzeum czuwał punkt Indu Info, obsługiwany przez dwie przemiłe informatorki – Basię i Anię.

A oto fantastyczne zdjęcia trasy Ciuchci, wykonane dronem przez państwa U. i B. Miechów

Najwięcej widzów, pomimo gorącej atmosfery, panującej w kuźni, zgromadził pokaz kucia wolnoręcznego, podczas którego kowale Zbigniew Michałek oraz Grzegorz Kubień wykonywali stalowe serduszka, zdobione tradycyjnym stempelkowaniem, które pełniły funkcję InduKotylionów. Obserwatorzy ich pracy niecierpliwie czekali na swój przydział. Tego dnia przez kuźnię przewinęło się 700 osób.

W czterech turach odbywały się warsztaty wykonywania masek i ozdób balowych InduFascynatory na InduBal, które prowadziła Alicja Bąk – Żerebiec. Skorzystało z nich 100 osób.

Odwiedzające nas w dniu Industriady dzieci oraz młodzież chętnie brali udział w grach questingowych „Jak trafić na bal u Brevilliera” (na terenie zabytkowego założenia Huty „Klemensa”) oraz „Koafiura w buduarze” (w budynku Muzeum). Najmłodsi mogli skorzystać z animacji pod hasłem „Bal u małej hutmistrzówny”.

Tymczasem, między poszczególnymi wydarzeniami, w salach Muzeum panowały radosne przygotowania do InduBalu. Na tle klimatycznej wystawy „Bal u Brevilliera i Urbana” przedwojenny gentelman opowiadał o bon tonie na salonach, a lady Marion (która na niejednym balu już bywała), zachęcała do radosnych pląsów. Stylizacje rodem z dwudziestolecia międzywojennego tworzyły wyjątkową atmosferę przed wydarzeniem finałowym.

I wreszcie nadeszło wydarzenie finałowe, czyli uroczyste uruchomienie imponującego młota sprężynowego Ludwig, którego uroczyście dokonali przedwojenni właściciele ustrońskiej Kuźni – panowie Brevillier (Karol Brudny) i Urban (Franciszek Giecek) wraz z małżonkami – panią Brevillierową (Alicja Michałek) oraz panią Urbanową (Magdalena Lupinek). Wydarzenie ze swadą komentował geolog Fugger, czyli Kamil Podżorski. Był również obecny Alfons Jamróz, który w okresie międzywojennym dbał o blichtr ustrońskiego kurortu, prowadząc Hotel Kuracyjny (Andrzej Malinowski). Uroczystości dodały wdzięku bywalczynie salonów – wnuczki Ireckie (Anna Staniek i Maria Próchniak). Wysłuchawszy emocjonującej „muzyki” młota zebrani udali się na bal.

Obchody Industriady zwieńczył bal u Brevilliera i Urbana, którego oprawę muzyczną utrzymano w klimatach międzywojennych, a wystąpiły Kropki3 (Karolina Kidoń, Justyna Cieślik i Bogusia Kowalczyk) oraz akompaniator Tomasz Pala.