Industriada 2018 w Muzeum Ustrońskim

9 czerwca w naszym Muzeum miało miejsce niezwykłe Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, czyli Industriada.  Tego dnia czekaliśmy na naszych gości od 9.00 do 21.00, a zaszczyciły nas swoją obecnością aż 1973 osoby. Proponowaliśmy atrakcje zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i pasjonatów techniki, dla ustroniaków oraz turystów. Rok 2018 jest rokiem kobiet, zatem hasło przewodnie Industriady brzmiało „Industria jest kobietą”, a wydarzenia w naszym Muzeum zatytułowaliśmy „Matki, żony i patronki – inspirujące kobiety ustrońskiej industrializacji”. Pomimo popołudniowego załamania pogody udało się zrealizować cały program. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

1. Tegoroczny hit – wycieczki Ustrońską Ciuchcią szlakiem kobiet ustrońskich kolonii i osiedli robotniczych „Żywiły i broniły ogniska domowego – wycieczki szlakiem kobiet ustrońskiej industrii”.

2. Kreatywne warsztaty „Magia Mikroświatów” pod kierunkiem Artura Szołdry – biżuteria stworzona ze skarbów ziemi.

3. Gra terenowa typu guest na terenie zabytkowego założenia Huty „Klemensa” – „Silna strażniczka – bliska żywicielka, czyli niełatwe życie żony ustrońskiego hutnika” (z nagrodami).

4. Warsztaty „Życie silnej i niezależnej ustrońskiej kuźniczki Hanki Sikorzanki po szychcie w fabryce”.

5. Rodzinna gra planszowa „Przygody kobiety pracującej, czyli Hanki Sikorzanki”.

6. Pokaz kucia wolnoręcznego w skansenie przymuzealnym pt. „Dzielni kowale – marzenie każdej kobiety”. Dla najbardziej zaangażowanych dam przewidziane były kute upominki.

7. Emocjonujący pokaz pracy zabytkowych maszyn kuźniczych w hali dawnej huty – niezwykły koncert dla fanów industrii pt. „Prasy to też kobiety, czyli hymn na cześć ciężko pracujących, bezimiennych robotnic”, prowadzony przez Jana Legierskiego. A także zwiedzanie nowoczesnych pracowni Zespołu Szkół Technicznych.

8.  Intrygująca wystawa, przygotowana specjalnie na Industriadę „Silne, piękne i gospodarne, czyli jak kobiety zmieniły życie industrialnego Ustronia”.

9. Fabularyzowany film dokumentalny „Matki, żony i patronki, czyli inspirujące kobiety ustrońskiej industrializacji”.

10. Happening finałowy Indsutriady „Gdy mąż kuje, żona też nie próżnuje” – praca mężczyzn kontra praca kobiet.

11. Zakończenie Industriady w Ustroniu „Kobiety w Kuźni nie tylko przy młocie, czyli uroki dawnej stołówki pracowniczej” (z grochówką w tle).