Złota Odznaka Honorowa dla naszego Muzeum:)

W sobotę, 20 sierpnia, odbyła się w naszym Muzeum podwójna uroczystość. W związku z nadchodzącymi Dożynkami odbył się  wernisaż wystawy „Chleb w oczach dziecka”, którą razem z uczniami Szkół Podstawowych nr 1 i 3 przygotował nauczyciel plastyki Dariusz Gierdal. Celem ustrońskiego pedagoga było przedstawienie w jaki sposób dzieci widzą chleb, taki był klucz wystawy, która bardzo podoba się zwiedzającym, podziwiającym młode talenty. Na głównej ścianie widoczna jest martwa natura z chlebem w roli głównej, nakryte stoły z bochenkami chleba. Na kolejnej widać pejzaże przedstawiające rustykalne krajobrazy, młyny w stylu holenderskim, łany zboża, a także sceny rodzajowe oraz interesujące instalacje.  D. Gierdala urzekło, iż chleb w oczach młodych artystów robi miny, smutne lub radosne, co według dzieci zależy od tego, czy dany bochenek jest bardziej czy mniej smaczny:) Wystawa prezentuje różnorodne techniki począwszy od klasycznego malarstwa i tłustej pasteli, a skończywszy na fotografii, grafice komputerowej, żmudnych wydzierankach i kolażach.  Autorami prac zaprezentowanych na wystawie są: Olek Bejnar, Anna Bolik, Piotr Browarczyk, Kuba Bujok, Jagoda Cholewa, Mateusz Dzida, Alicja Gomola, Katarzyna Gomola, Karolina Gomola, Natalia Gomola, Maja Grzybek, Wiktoria Jakubiec, Zuzia Kania, Natalia Kobiela, Natalia Kohut, Wiktor Kozik, Sara Kurzok, Justyna Madzia, Wiktoria Najmuła, Samantha Pinkas, Kamil Podżorski, Olga Pokorny, Jakub Serwotka, Wojtek Sikora, Gabriela Sztuka, Jakub Śliwka, Amelia Warzecha, Justyna Warzecha, Agnieszka Wróblewska. Uroczystość miała bogatą oprawę, ponieważ wiersze o chlebie recytowały artystki Estrady Ludowej „Czantoria” Krystyna Kukla i Magdalena Herzyk. Dodatkowo wystąpili podopieczni Fundacji Braci  Golec – kilkudziesięciu muzyków z Żywiecczyzny zaśpiewało i zagrało na tradycyjnych instrumentach.

Tego dnia zebrali się w naszej instytucji znamienici goście w osobach radnej Sejmiku Województwa Śląskiego Sylwii Cieślar, burmistrza Ustronia Ireneusza Szarca, przewodniczącego Rady Miasta Artura Kluza, przewodniczącego Komisji Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta Andrzeja Szei, naczelnik  Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Katarzyny Czyż – Kaźmierczak, sekretarza miasta Ireneusza Stańka, aby szczególnie wyróżnić Muzeum Ustrońskie – przybytek kultury, miejsce wymiany myśli oraz troski o dziedzictwo naszego miasta, stworzone i prowadzone od 30 lat przez dr Lidię Szkaradnik, która odebrała z rąk radnej Sejmiku S. Cieślar Złotą Odznakę Honorową „Za zasługi dla Województwa Śląskiego”. Burmistrz I. Szarzec dziękował dyrektor Muzeum za poświęcenie, zaangażowanie i pomysłowość, podkreślając, iż placówka nie jest tylko zwykłym Muzeum, ale instytucją tętniącą życiem, doskonale znaną ustroniakom w każdym wieku oraz coraz szerszemu gronu turystów. Przez 30 lat sale na ul. Hutniczej zwiedziło ponad ćwierć miliona osób, a zorganizowanych zostało ponad 700 imprez kulturalnych. Fot. L. Szkaradnik oraz Marek Tomica (www.ustron.pl)